Lietuvos šimtmečio žinia pasauliui

Siekdami prasmingai paminėti Lietuvos valstybės šimtmetį Kauno r. Akademijos Ugnės Karvelis gimnazijos moksleiviai ir mokytojai nusprendė įgyvendinti idėją – pasidalinti šia džiugia sukaktimi su visu pasauliu. Idėjos, kuri savyje integravo kelis mokomuosius dalykus (anglų k., geografiją, informacines technologijas), įgyvendinimui buvo pasitelktas https://www.postcrossing.com/ internetinis puslapis, skatinantis viso pasaulio žmones bendrauti atvirlaiškiais. Šios internetinės platformos atsitiktiniu būdu pasiūlytais adresais 2018 m. vasario 16 - kovo 11 dienomis buvo išsiųsta 200 vienetinių, specialiai šimtmečiui pagamintų atviručių į įvairias pasaulio šalis, o geoinformacinių sistemų lyderės Baltijos šalyse UAB „Hnit-Baltic” ir Lietuvos geografijos mokytojų asociacijos jungtinio projekto (GIS mokykla) teikiamomis galimybėmis, sudarytas „Lietuvos šimtmečio žinia pasauliui“ skaitmeninis žemėlapis. Žemėlapį rasite čia: http://arcg.is/1LHK9m

Per kokias pasaulio valstybes nuvilnijo gimnazijos mokinių skleidžiamas Lietuvos šimtmečio aidas?

 

Daugiausiai atviručių buvo išsiųsta į Vokietiją. Politiniu ir ekonominiu požiūriu į vieną svarbiausių Europos valstybių iškeliavo net 76 Ugnės Karvelis gimnazijos moksleivių atvirutės. Jos pasuko į 66 šios šalies miestus, didžiausias iš kurių buvo Berlynas, o mažiausias – Serigas, turintis vos apie 1,5 tūkst. gyventojų.

 

Antroji pagal išsiųstų atviručių skaičių valstybė – Rusija. Į 28 jos miestus iškeliavo 42 atvirlaiškiai. Sankt Peterburgas šiame projekte tapo miestu, kurio adresus gavo net 6 moksleiviai. Įdomiausias https://www.postcrossing.com/ pasiūlytas adresas šios valstybės teritorijos ribose buvo Krymo autonominė respublika, ginčytina Rusijos ir Ukrainos teritorija (iki 2014 m. buvusi vienintelė Ukrainos autonominė respublika šalies pietuose, o 2014 metų kovo mėn. aneksuota Rusijos). Nežinia, ar atvirlaiškis su Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį skelbiančiu tekstu pasieks adresatą, tačiau jo kelias į okupuotą Ukrainos teritoriją įgyja simbolinę prasmę.

 

Į Jungtines Amerikos Valstijas iškeliavo 33 atvirutės. Kaip jos pasiskirstė Jungtinių Amerikos Valstijų teritorijoje? Iš 50 šios šalies valstijų atvirlaiškiai buvo išsiųsti į 22 valstijas. Lydere tapo vakarinėje pakrantėje įsikūrusi Kalifornija, dažnai dar vadinama „Auksine valstija“. Jos teritorijoje Lietuvos valstybės šimtmečio žinutė iškeliavo pas 6 adresatus į skirtingus miestus. Nors visi šiame projekte siųsti atvirukai šimtmečio žinutę skleidė anglų kalba užrašytu tekstu, tačiau vienas į Jungtines Amerikos valstijas siųstas atvirlaiškis buvo užrašytas lietuvių kalba: https://www.postcrossing.com/ pasiūlytas adresatas pasirodė esąs lietuvis J. Šernas, gyvenantis Naujajame Džersyje. Tikėtina, kad atvirlaiškis bus jam maloni staigmena.

Didžiausios Rytų Azijos valstybės Kinijos ir jos provincijos Taivano, dažnai vadinamo „Mažąją Kinija“, adresus gavo 15 moksleivių. Vienas iš jų siuntė atvirlaiškį į Makao, specialųjį Kinijos administracinį vienetą, vienintelį miestą Kinijoje, kuriame galimi legalūs lošimai, ir užimantį trečią vietą pasaulyje pagal sukuriamą BVP vertę vienam gyventojui.

 

Į laimingiausių pasaulio šalių dešimtuką patenkančius Nyderlandus iškeliavo 8 atvirlaiškiai, o į pirmąja pozicija šiame sąraše besidžiaugiančią Suomiją, pernai taip pat minėjusią savo valstybės šimtmetį, buvo išsiųsti 6 atvirlaiškiai.

Kiek mažesnį kiekį adresų internetinė svetainė https://www.postcrossing.com/ pasiūlė į Austriją (4), Portugaliją (3), Italiją (2), Indiją (2), Kanadą (2), Airiją (1), Baltarusiją (1), Bulgariją (1), Braziliją (1), Graikiją (1), Izraelį (1), Norvegiją (1), Prancūziją (1), Lenkiją (1), Čekiją (1), Ispaniją (1), Japoniją (1), P. Korėją (1), Tailandą (1), Australiją (1), tačiau jie labai paįvairino mūsų valstybės šimtmečio žinios sklaidą.

 

Šio projekto metu atvirutės su žinia apie mūsų valstybės šimtmetį buvo išsiųstos į penkių žemynų 27 valstybes, iš kurių artimiausia – Lenkija, tolimiausia – Australija. Idėjos įgyvendinime dalyvavo Kauno r. Ugnės Karvelis gimnazijos mokiniai (nuo pradinukų iki abiturientų), mokytojai, tėveliai ir administracija. Siuntusieji žinią paliko įrašus Lietuvos šimtmečio minėjimo albume, kuris ateities kartoms bus saugomas gimnazijos muziejuje.

Su GIMTADIENIU, Lietuva!

 

Aistė Vilimė